A keszeg
Szmos keszeg faj l vizeinkben. Ezek kzl j nhny a fenk kzelben keresi a tpllkt, de vannak kimondottan vzkzt vagy felszn kzelben tpllkoz fajok is. Pl. : a dvrkeszeg elssorban a fenken tpllkozik, mg a vrs szrny keszeg a felszn kzelben. Ezek a szempontok az eresztk belltsa miatt fontosak.
szs kzsgnket szerelhetjk gy is, hogy a horog fl hrom-ngy centivel helyezzk el az lmot, amely akkora, hogy majdnem elmerti az szt s az eresztket gy lltjuk be, hogy a horog a fenken legyen.
Ilyen szerelsnl akkor lltottuk be jl az eresztknket, ha az sznk egy kicsivel jobban kiemelkedik a vzbl, mintha szabadon szna, de nagy rsze a vz alatt marad.
Ezen a szerelsen a kaps leggyakrabban gy kezddik, hogy az sznk kiemelkedik a vzbl, majd elindul oldalra. Ha folyamatosan megy oldalra, bevghatunk.
Ha vzkzt akarunk horgszni, akkor kicsivel kevesebb lmot hasznljunk. A kaps ltalban az sz elmerlsvel jelentkezik.
Gilisztval val horgszatnl kiss ksbb kell bevgni, amikor a hal mr egszen aktvan s folyamatosan viszi az szt.
Keszegezni olyan vzen lljunk neki, ahol szemmel lthatan van halmozgs, az aprhalak ki-ki ugranak a vzbl, vagy msok fogsaibl ltszik, hogy vannak keszegek a terleten.
Horgszat eltt s kzben rdemes apr szem anyaggal etetni. Boltban vsrolhat anyaggal, vagy jl meggyrt ztatott kenyrrel, kemnyre fztt kukorica darval, stb.
Keszegezni sokszor eredmnyes fenekez szerelkkel is.
n a fenekez szerelshez sem ajnlok kt horgot. A msodik horog nem nveli az eredmnyessgnket, de sokszorozza a hiba lehetsgeket.
A fenekez kzsget is sok flekppen lehet szerelni. Egyik legjobb megolds, ha hosszanti bords, kis sly, cssz netett hzunk a zsinrra, amit arra alkalmas tkzvel megtkztetnk.(pl. apr forgkapocs, szelepgumi stb.) Ez utn csatlakoztatjuk a rvid elkre kttt horgot. Miutn az netetben a zsinr szabadon csszik, kapskor a hal csak a zsinr ellenllst rzi.
Ilyen szerelshez jelzknt a bot el, a megfesztett zsinrra akasztott un. kutyaflet hasznlhatjuk. |