A match horgászat a feederezés egyik formája
Az idei esztendő mérföldkő lesz a féderes horgászat történetében. A nagy horgászcégek olyan kínálattal rukkoltak ki a tavaszi seregszemléken (FeHoVa, Hit Csarnok kiállítás), amilyenre évek óta nem volt példa. Joggal kérdezheti a pecázásban kevésbé járatos - vajon mitől olyan nagy csuda a féderes horgászat?
A féderezés sokrétű horgászmódszer, mellyel a legkülönfélébb halakat foghatjuk nemcsak édesvízen, de a tengereken is! Szükségesek hozzá a korszerű botok, orsók és kiegészítők, amelyeket sokféleképpen lehet variálni. Ma a világ féderes horgászatában a német fejlesztők állnak az élen, akik a tőlük megszokott precizitással rendszerbe foglalták a féderes horgászat minden kellékét! Az ember csak kapkodja a fejét a sok különleges bot és számos kiegészítő láttán.
Küllemre is mutatós az a 3,6 méter hosszú Multi feeder bot, amelynek négy különböző érzékenységű cserélhető spicce mellé még kapunk egy távdobásra is alkalmas belső vezetésű lengőspiccet, és egy oldalspicces kapásjelzőt is. (A lengőspicc az egyik legrégebbi és legérzékenyebb kapásjelző. A legújabb belső vezetésűvel nem lehet a zsinórt összegubancolni!) A Multi feeder bot dobósúlya 165 gramm, titán SIC gyűrűkkel szerelt, és a nyelet természetes parafa borítja.
A folyóvízi horgászatok fegyvere a 4,5 méter hosszú, 250 gramm dobósúlyú Ultra Heavy Multi feeder bot, amellyel minden gond nélkül bombázhatjuk a folyót nehéz etetőkosarakkal. Itt is kötelező tartozék a négy cserélhető spicc, és további négy oldalspicces kapásjelző.
Apropó oldalspicces kapásjelző! Egyszerű és szellemes találmány, használata a következő: bedobás után a bot spiccét víz alá nyomjuk, megfeszítjük a zsinórt, majd beakasztjuk az oldalspicc fémhurkába. A tervezők kínálnak egy másik megoldást, ha élő csalihallal horgászunk. A ragadozóhalnak időt kell hagyni a csalihal lenyeléséhez, magyarán adni kell neki a zsinórt! Ilyenkor használjuk a gumifejes oldalspiccet, amelybe belecsíptetjük a zsinórt, majd az orsó felkapókarját kinyitjuk. A zsinór addig nem fog leperegni az orsóról, amíg a hal ki nem rántja onnan, de ezután már akadálytalanul szaladhat a csalival.
Nemcsak folyókon, hanem kisebb vizeken, patakokon, csatornákon vagy csónakból is horgászunk, ahol szükség van a rövid botokra. Ezért fejlesztették ki az okos németek a Match Multi feeder botot, amely 2,7 méter hosszú és 120 gramm a dobósúlya. Ezekhez a botokhoz négy hagyományos féder spicc, négy oldalspicc, továbbá távoli dobásokra alkalmas lengőspicc tartozik.
A feeder botok nagy előnye, hogy úszós horgászatra is alkalmasak súlyuk, akciójuk és a terhelés alatti kifogástalan viselkedésük miatt. A jó bot alapkövetelmény, de kell hozzá az orsó, méghozzá nem is akármilyen. Számos van már forgalomban, közülük is kitűnik a Matrix Blue 900-Feeder Runner orsó, mely világszabadalom! Kitalálói úgy tartják, ezzel az orsóval új fejezetet nyitottak a horgászat történetében. Miről is van szó? Amikor a horgász kézbe veszi a botot, az orsótalpon található gombot önkéntelenül megnyomja. Evvel a mozdulattal már ki kapcsolja a szabadonfutót és működésbe lép az üzemi fék. E perctől fogva már nem kell kapcsolni, tekergetni a hajtókart. Létrejön a közvetlen kapcsolat a hallal, ami nagy előny, ha azonnal be kell vágnunk.
A féderes horgászat zsinórja a szőtt! Sokan meglepődhetnek ennek hallatán, de gondoljuk csak végig. A monofil zsinórnak még egy méteres szakaszon is tekintélyes a nyúlása. 30-40 méteres távolság esetén már tekintélyesre nőhet. Lassúbb a kapás érzékelése, mire a bevágás lendülete elér a halig, már csak nézhetünk utána. Bezzeg a fonott zsinór nem nyúlik egy centit se, esélye sincs a halnak, ha időben vágunk be.
Van már jó botunk, orsónk, zsinórunk, jöhetnek a gyorsrögzítős önetető kosarak. Ezek három méretben is kaphatók, az áramlásnak megfelelő, illetve állóvizeken használatos ólmok pillanatok alatt feltehetők rájuk, vagy cserélhetők anélkül, hogy a kosarat levennénk a zsinórról. Az önetetők gyorsrögzítő helyett féder pálcával is szerelhetők, ennek köszönhetően újabb tartozékok kerülhetnek bevetésre. Például ólom- és aromalapok, illetve erős áramlás esetén rögzítő karmok.
Ügyes találmány a gyorsrögzítővel ellátott precíziós csonti-kosár, amely háromféle méretben kapható. A folyóvízi, illetve állóvízi ólmok pontosan a csonti kosarakhoz igazodnak.
Miután igen érzékeny horgászatról van szó, az ajánlott zsinórok vastagsága 0,12-től 0,25 milliméter átmérőig terjed. A horog nagysága igazodik a megfogni kívánt halhoz.
Ha folyóvízen horgászunk, akkor mindig folyásirány szerint lefelé pecázzunk. Ha nagy a sodrás, botunk spiccét emeljük meg, így kisebb szakaszon éri zsinórunkat a víz nyomása.
Zákonyi Botond
Már majdnem mindenünk van az eredményes horgászathoz, egy apróságtól eltekintve - ez pedig az etetőanyag, amelynek több feltételnek kell megfelelnie. Legyen elég nedves, de mégis tapadós, hogy a kosárba nyomás után, dobás közben ne essen ki, és vízbeérés után aránylag gyorsan oldódjon. Bekeverés előtt az etetőanyagot mindig törjük át rostán, majd keverjünk hozzá kukoricadarát. Mindezt fokozhatjuk, ha a bekevert etetőanyaghoz gilisztavágó ollóval apróra vágott trágyagilisztát és csontkukacot adunk. Az már csak hab a tortán, ha még megbolondítjuk egy kis aromakoncentrátummal.
A többi már csak haljárás és szerencse dolga.
|