Balatoni sllzs VI. – Csalik
A balatoni nyltvzi sllzs eredmnyessgnek egyik kulcsfontossg tnyezje a csali, hiszen – tbbek kztt – ppen a megfelel csaltek kivlasztsa hatrozza meg, hogy kapcsolatba kerlnk-e a sllkkel. Gyakran nagyon is sok mlik azon, hogy mit, milyen formban s milyen mdon knlunk fel tsksht kedvenceinknek. Ha nem talljuk el a szjuk zt, az jelentsen cskkentheti a kapsok szmt. A sorozat e rszben a sikeres csalik s felknlsi mdozataik krdskrt rszletezzk.
A horgszatban a csalizs kapcsn – legalbbis akkor, ha a csaliknt eleve olyasmit knlnnk, amivel a halak amgy is srn tallkozhatnak – alapvet krds, hogy termszetes krlmnyek kztt mit eszik (egyltaln), ill. hogy mit eszik meg szvesen a hal? A Balaton mint vz s a sll mint hal esetben is ez lehet a kiindulpont.
 |
ltalban nem mindegy, mi kerl a horogra…
|
Bevlt csalik, avagy mit eszik a sll?!
Eleinte, mikor komolyabban foglalkozni kezdtnk a sllzssel, csak az elrhet szakirodalomra tmaszkodhattunk. Mrpedig a (korabeli) szakirodalom lltsa szerint llvzen az l ksz eredmnyessgt nem mlja fell semmi, esetleg nagy ritkn a vrsszrny. Ezt – hangslyosan balatoni, azon bell is elssorban a nylt vzre vonatkoz – tapasztalataink alapjn hatrozottan cfolhatjuk!
V.Z.: Az utbbi 15-16 vben nem hasznltam l csaltket, s gy is eredmnyes tudtam lenni, radsul gy, hogy az l ksszel csalizk nem ritkn kaps nlkl sztk meg a horgszatot.
Cs.G.: Az elmlt vekben tudatosan ksrleteztem l s lettelen csalikkal. Az lre is volt kaps, a dghz kpest eredmnyessge azonban maximum 20-30%-osra tehet, amit – ha szigoran vve „csak” sllznk, s nem „ltalban” rablzunk – tovbb cskkentett az, hogy az l kishalra kap s eredmnyesen megakasztott halak tbbsge nem sll, hanem angolna. lettelen csalira (nyr kzeptl s nylt vzen) 70-80%-ban sll jelentkezett, kisebb (sllfalat-mret) l halra pedig 70-90%-ban angolna, amit nhny balin ksrt.
 |
Az apr l ksz a Balaton nylt vzn leggyakrabban angolnkat hoz
|
Persze nem kell teljesen lerni az l csaltket, de a nylt vzen egyrtelmen a dg, ill. az lettelen kishal klnfle mdon elksztett varicii vltak be. l csaltek partkzelben, kszvskor kerlhet igazn eltrbe, illetve tartsok (akadk) horgszatakor.
Tbb, egymstl igencsak eltr nzet, elkpzels vlt mr ismertt arrl, hogy mirt is fogyaszt a ragadoz sll dgt:
- Valjban elssorban nem ragadoz, hanem hsev. Egyszerbb, kevesebb rfordtst ignyel, ha a tlcn felknlt dgt fogyasztja. (Ez a verzi nyitva hagyja a valdi nagy krdst: a horgszok ltal felknlt csalikon kvl hogyan tallhat az iszapon elegend dgt a sll ahhoz, hogy ilyen tpllkozsi stratgija alakulhasson ki?! – Cs.G.)
- A nappalt bvhelyn (iszapos aljzatban kifrdtt gdrben) fekve tlt sll a kishalakat nem ldzi, de a kzvetlen kzelbe kerlkre odavg. Ha a kishal ilyenkor csak megsrl, a sll akkor sem megy utna, csak a fnyviszonyok szmra kedvez vltozst kveten (azaz sttedskor). A sttben azutn csapatban keresi s szedi ssze az ltala napkzben megsebestett s ksbb elpusztult halakat. (E vltozat egyik gyenge pontjnak azt tartom, hogy a sll aktv zskmnyszerzse sorn (a vkuum-elv miatt) elgg ritkn srlhet meg a kishal gy, hogy a sll szjn kvl marad, ha meg mr benn van, ki nyilvn nem fjja a sll csak azrt, hogy jjel majd kihvs legyen megkeresni. A msik, ami gyengt(het)i ezt az rvelst, hogy a nappali tapogat vagy tviszteres sllzs finoman szlva sem minsl eredmnyes nylt vzi mdszernek, pedig ahhoz – a fentiek alapjn – elg lenne az odavgni hajlamos sll kzelben elhzni a csalit. – Cs.G.)
- Mindent fogyaszt. Mivel 20 Celsius fok felett 28 ra alatt rl a gyomra, tekintet nlkl mindent eszik. (Ez a gondolatsor szintn nyitva hagyja azt a krdst, mirt jobb a gyakran teljesen mozdulatlanul knlt dg vagy haldarab a virgonc l csalinl, ugyanakkor nem mond ellent annak a – szintn elterjedtnek tekinthet – nzetnek, hogy a sll tpllkkeressben igen fontos szerepet jtszanak az z- s illatanyagok, klnsen llvizek esetben. – Cs.G.)
Brmelyik, vagy egyik sem – mindenki eldntheti, melyiknek szavaz bizalmat. Ettl fggetlen tny, hogy a klnbz mdon felknlt lettelen hal a tilalom vgtl egszen ks szig kivl eredmnnyel alkalmazhat csali.
 |
Melyik vltozat kzelt a valsghoz? Ki tudja? rvek s ellenrvek mindegyikhez tartoznak: pl. lehet nha fogni sllfogaktl mr meggytrt snecit is…
|
Csaliknt hasznlhat halfajok
Sll csalinak – nmi feldolgozs utn – brmilyen, keznk gybe kerl (s a szablyok rtelmben kifoghat) halfaj egyede alkalmas lehet, br sok esetben gy tnik, hogy fogssguk ersen eltr. Balatoni viszonylatban leginkbb a ksz, az egyb keszegflk (vrsszrny keszeg, bodorka, dvr, karikakeszeg, garda) s a folyami gb jhet szmtsba.
Nzzk elsknt a leggyakrabban hasznlt s legknnyebben beszerezhet csaltket, azaz a kszt! A Balatonon beszerzse ltalban nem jelent gondot. A ks szi idszakban a part menti rszekrl a szltl s hullmzstl vdett kiktk bels rszbe tmrlnek, ilyenkor mshol nem is rdemes kishalfogssal prblkozni. Sokan kishalfog hlval prbljk a sllknek sznt csalit beszerezni, de a gyakran teljesen letisztult vzben knkeserves gy kierszakolni nmi eredmnyt. Horoggal viszont szinte mindig biztosra mehetnk! Egy rvid, 3-4 mteres spiccbot, egy-kt marknyi snecis etetanyag s pr szem csonti rendszerint elg a napi adag megfogshoz.
 |
Az eredmnyes kszzshez nem kell sok dolog: nmi snecis etetanyag…
|
 |
… ami kellen felhz…
|
 |
… s rvidebb spiccbot(ok)
|
 |
A sllzshez szksges csalit gy ttetsz vzben is percek alatt megfoghatjuk!
|
Nagyobb (tbb napra sznt) mennyisget ltalban nem rdemes sszefogni, egyszeren azrt, mert ha sllzshez elviselhet az idjrs, akkor ksz is foghat. Kivtelt jelent, ha elre tudjuk, hogy kvetkez tervezett sllzskor alkonyat eltt mr nem lesz idnk kishalat fogni (a horgos kszzs szigoran nappali mfaj!), illetve ha az szi, hideg viz idszakban hosszabb tvra akarunk csalit „bespjzolni”. Ilyenkor csak a minimlis srlssel megfogott (szjszlbe akadt horog, p nylkarteg s pikkelyzet) kszket tegyk el. A melegebb vzben sokat mozg halak pr nap alatt sajnos teljesen „lekoptatjk” orrukat-szjukat a kifrt, kemny anyag haltart vdrk faln kiutat keresve, ezrt ha csak lehet, ne knozzuk ezzel ket!
 |
A manyag csalihalas vdrkben – rvidebb ideig – kivlan eltarthatk a kszk is
|
V.Z.: Szerencss helyzetben vagyok, mert nyaralnk emeleti frdjnek kdja szinte az egsz szezonban rendelkezsemre ll. A fogott kszket belentm, majd egy ra mlva a „fekete” egyedeket kivlogatom, s ezt durvn ktrnknt megismtlem. Ezzel a mvelettel a srlt kszk kivlogatsra kerlnek, a benne maradtak (amelyek kivilgosodva alkalmazkodnak a kd httrsznhez) hetekig trolhatak. Egy vzzel flig tlttt kdban 12-15 ksz vgan ell. A sikeres hossz tv trols lnyeges eleme a szelekci, az rnykos helyen lv trol hely (a csekly hingadozs miatt) s a nem tl sr npests.
 |
Csalihalak szelektls eltt. A fekete ht kszk mennek a fagyasztba, a sznkben alkalmazkodk maradhatnak (a figyelmes szemll lthat pr durbincsot is – nha ezek is igen j csalik!)
|
A ksz elssorban friss llapotban kivl csali. Fagyasztva is trolhatjuk, s felengedve knlhatjuk – a kapsok szma nem lesz kevesebb –, de a tartst elveszt halhsnak sokkal rosszabb a horogllsga, s a ksz bre is igen vkony, knnyen szakad. Emiatt a feltzs s a bedobs fagyasztott ksz hasznlata esetn fokozott figyelmet ignyel.
 |
A fagyasztsra sznt kszket clszer tlag-horgszatonknt felhasznlt mennyisgben (pl. 10-12 db), adagonknt bezacskzva a mlyhtbe tenni
|
Sok balatoni sllz a nagy termet ikrsokat (helyiek ltalban ezeket „vezrkszknt” emlegetik) hasznlja, de nem mindig elny a nagy csali. „Sokakkal ellenttben elszeretettel hasznlok kismret csalikat (5-6 cm), legalbb az egyik boton. Utbbi vekben a legnagyobb fogasaimat kis csalival fogtam!” (V.Z.)
 |
Sokszor a kismret csali vlik be, pedig nhny sll gyomrbl idnknt meglepen nagy halak maradvnyai kerlnek el!
|
Keszegflk. Nha meglepen nagy, flig emsztett llapotban lv maradvnyokat tallunk a sllk gyomrban, ami felveti annak lehetsgt is, hogy clzottan prbljuk nagyobb keszeggel csalizva a szebb (vagy rmensebb…) sllket elcspni.
 |
Keszeg sllgyomorbl…
|
Ez sszecseng azzal a – mrvad halas szakemberektl szrmaz – vlemnnyel is, miszerint a balatoni sll akkor jut tl a szks tpllkbzis miatti nvekedsi krzisen, mikor elri azt a mretet, hogy a kisebb karikakeszegekbl is sikeresen zskmnyolhasson. „Ehhez kpest a nylt vzi prblkozsaim sorn az l vagy lettelen keszegek csak igen kevs kapst eredmnyeztek… tn ha lenne jelents szm tbbkils fogas a tban, akkor ms lenne a kp.” (Cs.G.). Halszeletet, filt a keszegflkbl knnyen kszthetnk, ezek sokszor bevlnak.
Gb. A Balatonban a gbflk kzl nagy szmban csak a folyami gb fordul el. Fenklak letmdja miatt a partkzeli svban (a nylt vz iszapjn nemigen tallkozunk vele) a sll termszetes tpllkul szolgl, hiszen innen az vtizedekkel korbban jellemz ers durbincsllomny gyakorlatilag eltnt. Ha rtallunk a gbcsapatra, a kisebb pldnyokat brmilyen, a fenk kzelben felknlt l csalival megfoghatjuk, a nagyobbak nha kis halszeletre is elcsbulnak, de ez inkbb csak a clzott ksllzs sorn s egyes helyeken vlhat zavarv.
 |
A folyami gb a balatoni sllzshez kivl csali!
|
 |
„Gbbel a sll-gyomortartalmak vizsglata alapjn kezdtem el horgszni”
|
„Gbbel a sll-gyomortartalmak vizsglata alapjn kezdtem el horgszni. Nem egyszer a beszerzsk – legalbbis a Balatonon –, mert nem egyenletes az eloszlsuk. Pont a gb beszerzse miatt kezdtem el ismt rendszeresen keszegezni a marson. Prbljuk ki, meg fogunk lepdni az eredmnyessgn! Egyetlen htrnya, hogy az angolna is nagyon szereti.” (V.Z.) A gb fagyasztva is kivl csali, szvs, ers bre miatt a horgon kiolvaszts utn is jl tart.
 |
A Balatonbl hinyz gbek is bevltak – fagyasztva. Itt: dunai szrmazs bkafej gb…
|
 |
… s a belle metszett szelet, ill. fil
|
Csali-varicik
l csali
Alkalmazsa egyrtelmen az akadkon, valamint kszvskor a partvd kvezsek mentn vgzett horgszatra szorult vissza. Ezeken a helyeken a sll mindig jl kap az l csaltekre is, st itt nem ritka, hogy kifejezetten a virgonc kishal a jobb. Ennek okt pontosan nem tudni, de vlhet, hogy a lesben ll, lesbl tmad sll viselkedshez ktdik, ami gykeresen eltr a nylt vz iszapsivataga felett portyz, „szaglszva” keresgl sll viselkedstl. Az akadknl s kszvs idejn a part mentn sikeres l csali tnyvel jl egyezik az is, hogy a pergets is leginkbb itt/ilyenkor eredmnyes, szemben a nylt vzi prblkozsokkal. Nha hallani, hogy ks sszel kimagasl fogsokat rnek el l csaltekkel – ez rendszerint a meder partoktl tvoli rszn mr bandba verdtt sllk esetn igaz, ahol a csapattagok egymssal is versengve igyekeznek megszerezni a letisztult vzben jl lthat, izg-mozg csalit. Mivel ez leginkbb csak vitorlsrl elrhet lehetsg, bvebben nem trgyaljuk. Az l csalihal alkalmazsa – a potencilis gubancok elkerlse miatt – befolysolja a vgszerelk kialaktst is, errl bvebben majd a vgszerelkekkel foglalkoz rszekben foglalkozunk.
lettelen csali
Ismert fajti: „taposott”, „fztt”, „fejnlkli”, „csak test”, „fil” (illetve ezek kombincii). Bizonyra mg rengeteg varici van, br nmelyikk taln csak elnevezsben ms. Nzzk az alaptpusokat!
„Taposott”:
Friss vagy fagyasztott alapanyag is szba jhet, gyakorlati klnbsg csak a feltzsnl jelentkezik. Alapveten kszbl kszl, de szksg esetn brmilyen kisebb keszegfle (lt. vrsszrny, bodorka, karikakeszeg) megfelel. 2006-ban, pl. a taposott gb hozott kimagasl eredmnyeket. A taposott csalihal ksztsnek „felszerelsignye” csekly, de egy teljesen lapos talp cip alapfelttel! Egy tracip vagy egyes divatos sportcipk talpa all meglepen dimbes-dombos oldal, esetleg csak darabokra szakadt haltetem kerl el… Ha ppen nem lapos talp cip van rajtunk, akkor azt egy kis darab deszkval (lapos fenek horgszdobozzal, evez tollval stb.) is kivlthatjuk, ebben az esetben azonban inkbb tenyrrel nyomjunk r a deszka s a trepni kz tett halra. A taposs eredmnyekppen a halnak laposnak kell lennie, a belnek az ivartermkekkel egytt teljesen ki kell folynia a sztnyomott szhlyaggal egytt, s az sszeroppantott szem is fekets folyadkknt tvozik. Az gy elksztett csali a belle kiraml z- s illatanyagokon kvl ersebb ramlsban kvlyg mozgsval is csbt.
 |
„A taposott hal nem nz vissza”
|
A taposott hal egyik vltozata szerint a leend csalit a fej fell a htsz vgig, ill. a vgblnyls vonalig tapossuk A farkbl 2-4 cm pen kell, hogy maradjon, mert ide akasztjuk majd a horgot: friss csalihal esetn a gerinc mell, a hasoldal fel, fagyasztottnl pedig szigoran a gerincbe. A tapasztalatok szerint a hasba akasztsnl knnyebben kiszakad a horog, ezrt fagyasztott halnl nagyon fontos a gerincbe akaszts, klnben dobsnl knnyedn leszakadhat a rendkvl lgy csali, klnsen akkor, ha tl merev a botunk. A msik vltozatnl a friss, de (praktikusan a fej megroppantsval) mr elpuszttott kishalat a has fell tapossuk gy, hogy a ht gerinc feletti rsze pen maradjon (ha a htvonalon kireped a br, tlzsba vittk a taposst!). Ezt a csalit fzhetjk is, de a ht hsnl fogva egyg horogra is feltzhetjk. Utbbi esetben clszer a horgot csalihal testnek hossztengelyvel prhuzamosan vezetni, rtelemszeren gy, hogy a horoghegy ne a kishal hta fel, hanem azzal ellenttes irnyba lljon (gy biztosan akadhat a sllszjban!). Ilyen tzssel elrhet, hogy a csali stabilan ll a horogblben, a horog nem mozog a halhsban, ezrt nem is bjik t a horog ttte lyukon, s hegye nem fordul vissza a csaliba. Hagyomnyos (csali hossztengelyre merlegesen tztt) csalizsnl ez utbbi sajnos igen gyakran elfordul, s ez az res bevgsok, lemarad halak egyik f oka. A ht kzepe tjn megtztt taposott hallal csalizva valdi „nyelets” nlkl is j eslynk lesz a sllkapsok zmt megakasztani.
 |
A hal hossztengelyvel prhuzamosan be- s kivezetett horog teljes ble hst fog. Ezzel az elrendezssel dobsll csalit kapunk, amiben a horog nem mozog, ezrt hegye nem tud visszafordulni a kishalba, mikzben azonnali bevgsnl is j esllyel kivlan akad
|
„Fztt”:
Mint neve is elrulja, a csaltket az elkre fzzk fel gy, hogy a horognak csak az ble s hegye ll ki belle. Inkbb a friss (s akr taposott) csalihalat rdemes fzni, mert a fagyasztott nagyon fellgyul, hsnak nincs kell tartsa, ezrt sajt slya alatt mg dobs eltt/alatt begrbl, s a vzben gy is marad. Fztvel rdemes dolgozni. Szj fell akkor fznk, ha a mr felhorgozott elkt az elkeflnl fogva akarjuk thzni a csalihal bre alatt (majd az elkt beakasztjuk a szerelk karabinerbe). Farok fell akkor kezdjk a fzst, ha nyitott (nem leforrasztott szr) ktg horoggal horgszunk. Ekkor is egy elkehurkot hzunk t a halon, de ebbe a horgot akasztjuk, majd annak szrt a zsinrral egytt visszahzzuk a hal bre al. Ennl a vltozatnl az elkt nem kell karabinerrel rgztennk a vgszerelken. Akrmelyik mdszert hasznljuk, clszer a horgot a csalihal fejhez kzel elhelyezni (azaz itt kezdeni a fzst, ill. a msodik vltozatnl itt kivezetni a fztt), tekintettel arra, hogy a sll az esetek tlnyom tbbsgben fej fell nyel. Ilyen csalizssal a karika felhzsnak vgn nagy biztonsggal akaszthatunk, nyeletsre nincs szksg.
 |
Ktg horog hasznlata esetn a fzst a csali (itt: taposott ksz) faroktvnl bevezetett fztvel kezdjk
|
 |
A t hegyt a kishal koponyja eltt, lehetleg nem a hton, hanem az pen maradt (nem taposott) ht oldals rszn vezessk ki
|
 |
A fztvel a hal bre alatt hzzuk t az elkehurkot…
|
 |
… amibe beakaszthatjuk a ktg horgot
|
 |
Vgl az elke visszahzsval s finom horog-igaztssal a horogszrat betoljuk a csali bre al
|
rdemes a fztt csalihoz ktg horgot hasznlni, az ugyanis soha nem fog teljesen a kishal oldalhoz simulni – utbbi a sikeres akaszts eslyt cskkenti. Ezt a htrnyt az egyg horoggal fz horgszok rendszerint a nagyobb horogmrettel (s teljes sikerrel) egyenltik ki: a nagybl horog hegye valamivel akkor is a kishal mell/fl r, ha bevgskor a horogbl a csali oldala mell simul. (Van, aki fzt nlkl dolgozik: az egyg horgot szinte tknt hasznlva tbbszrs „ltssel” fzi fl a (taposott) halat az elkre, majd az utols, nagyobb „ltsbe” a horogszrat visszahzza. Dobhatsg s a horoghegy megfelel helyzete szempontjbl ez is kivl megolds, n csak azrt nem kedvelem, mert akaszts szempontjbl hatkonyabbnak tartom, ha a bevgs mozdulatval elszr kizrlag a horgot hzom, nem pedig a sllszj ltal fogott csalit is. – Cs.G.)
Ha a megfogott sllbl a csalit visszanyerjk (a horoggal egytt ki tudjuk szabadtani, ill. a fztt halnl nem ritka, hogy a fraszts sorn a csali felcsszik az elkre), akkor az jra felhasznlhat, st a tapasztalatok szerint kifejezetten fogsnak bizonyul!
 |
Az elkre felcssz csali jra bevethet, s sokszor eredmnyesebb, mint brmilyen jonnan, frissen feltett!
|
„Fejnlkli”:
Mindenben megegyezik a taposottal, csak taposs helyett levgjuk, leszaktjuk a csalihal fejt. Ha sok az angolna, clravezet lehet, mert sok esetben drasztikusan cskkenti az angolnakapsok szmt.
„Csak test”:
Farok s fej nlkli csaltek. Lehetleg friss ksz alapanyagot hasznljunk hozz. A „farags” clja, hogy egy lebeg hsdarabot kapjunk, amely illatval s az iszap feletti lebegsvel csalogat. Fontos, hogy az szhlyag pen maradjon (ezrt is „farags”: elksztse mg nagy gyakorlattal sem szokott kt vgssal sikerlni… a lehet legtbb hst kell fej fell s farok fell is levenni gy, hogy az szhlyagba ne vgjunk bele).
Egyszerbb, de segdanyagokat ignyl vltozat, ha a valahol megnyitott hal testregbe lebegtet anyagot (hungarocell csk, technopufi stb.) tuszkolunk a horogra tzs eltt. rdemes a bevets eltt leellenrizni, hogy valban ppen csak lebegjen, ne sszon fel (klnsen akkor, ha hossz az elknk)! A fenktl magasra elemelked csali inkbb a balinoknak s gardknak kelleti magt, a vrva vrt sllk elmennek alatta…
„Fil”:
Nagy „vezrkszt” egszben, gardt, s brmilyen keszeget testk egy rszn filzhetnk. Fil alkalmazsakor a horgot a hsos oldalon szrjuk be, gy kisebb az eslye annak, hogy (dobskor, sllyedskor, ill. ramlsban) a knnyed, lgy, lebeg csalivg visszaakad horgunkra. Ezt azonban 100%-osan kizrni sajnos mg gy sem lehet – filnl fordul el leggyakrabban, hogy horgunk visszaakad a csaliba!
 |
Filkszts – itt kis karikakeszegbl
|
 |
A ht fell behastott hal oldalbl csontmentes…
|
 |
… s igen lgy csali vghat
|
 |
A keskenyre vgott hsos filn (fent) kvl sokszor bevlik a csontos (bords) hasoldali szelet is (alul a „maradk” lthat)
|
 |
A nagyobb keszegekbl (itt: dvrbl) is kivl fil kszthet
|
Itt emltjk meg azt a fontos – s minden csalizsi mdnl elvgzend – teendt, hogy bedobs eltt a horog hegyt felttlenl nzzk meg: ha rajta maradt egy felszrdott pikkely, az a bevgskor meglep sikerrel akadlyozza a horoghegy akadst! Sttben elg az ujjunkkal ellenrizni: ha a horoghegy megakad az ujjbegynkben, mehet a dobs!
Utbbi hrom csali-vltozat (amelyek elksztsnl tbb-kevesebb „nyesedk”, fel nem hasznland diribdarab is keletkezik) kapcsn rdemes mg szt ejteni egy rdekes tapasztalatrl. Szinte minden vben lehet fogni olyan sllt, melyben a filzett s vzbedobott maradk megtallhat, st fogtam olyan 1,5 kg krlit is, melyben a korbban kievezett horgsztrsam ltal vzbeszrt csalikbl 7 db-ot talltam. Mivel a partra rve azonnal megpucoltam, a tveds kizrt, a snecik teljesen frissek voltak! Aznap csak az az egy akadt horogra.
 |
Csali kszts sllgyomorbl elkerlt mellktermke („fejnlkli” csalirl leszaktott kszfej)
|
Mindez igencsak elgondolkodtat… akkor is, ha onnan nzzk, hogy a horgszat vgig a nyesedket tancsos nem vzbe szrni (mert azzal a csalijainktl trthetjk el a sllket), s akkor is, ha a potencilis „etets” szempontjbl vizsgljuk a krdst. Az bizonyos, hogy a halhs csalik eredmnyessge mellett e tapasztalat is a sllk illatanyag alapjn val kivl tjkozdst igazolja.
Az itt felsorolt nhny csali-varici a Balatonon ltalunk leggyakrabban hasznlt s bevlt vltozatok gyjtemnye – termszetesen az ettl eltrek is eredmnyesek lehetnek. E csali-vltozatok nem minden vgszerelken alkalmazhatak egyforma eredmnyessggel, ezrt a kvetkez rszekben, a vgszerelkek rszletezsekor kln javaslatot tesznk, milyen csaltekkel alkalmazzuk ket. Persze az sem lesz szentrs, csupn ajnls. |