Amr horgszata
Csalik:
Mivel az amur nvyev, nvnyi eredet csalikkal horgsszunk r. A kuorica klnbz fajti a legelterjedtebb csalik, a Rckevei Dunn egy idben a szraz tft kukorict hasznltk, mert ezt kevsb tudja leverni a keszegnpsg. eredmnyesek a knbz tsztagyurmk, amelyekbe nvnyi anyagokat is kevernek (lucernaliszt, ppestett zldborsmassza). A bojlit is lehet alkalmazni, fleg tavasszal, amikor magas tprtk lelemre van szksge a halaknak. A ftt srgarptl a dinnyeszeletig mindennel lehet prblkozni ami csak felhja az amur figyelmt. A legfontosabb tpllkt, a friss ndhajtsokat is felknlhatjuk neki, nagyon sok fogs igazolja a csali eredmnyessgt.
Hol keressk:
Az amur knbl szrmazik, elssorban az elszaporodott vzinvnyzet irtsra trtnt a clirnyos teleptse magyarorszg vizeibe 1970-es vekben. Azta megtallta letfeltteleit s rendkvl jl rzi magt, amit a kifogott pldnyok mennyisge s mrete is mutat. mivel zmmel nvnyi tpllkot fogyaszt a nvnyzet srjben kell hogy keressk. Folyvizekben az aljzatra tapadt lbevonatot legeli, a lass folys rszeken, blkben, kgtak mgtt. llvizeken a nd fiatal hajtsait, s a hnrt, algkat, moszatot eszi, gy itt kell keresni. Ltott hall csak akkor vlik amikor a ndasban a vzre hajl nd levelt eszi, ilyenkor azt ltjuk, hogy a nd szra megdl, majd a vrebukik, s eltnik. Ez els jele, hogy amurok vannak a horgszhelyen. Az vszaknak megfelelen, hidegebb vzben a mlyebb, felmeleged s meleg vzben a seklyebb rszeket keresi fel. Gyakran elfordul, hogy meleg nyri napokon, nagyobb vizeken egszen a felszn kzelben stkrezik caspatostl.
Kapsi idk:
Szinte egsz vben foghat, tlen azonban kevs tpanyagot vesz maghoz. A nap brmely szakban foghat, ez horgszmdszertl fgg, nyri melegben a vz minden rtegben elfordulhat, de fleg a ndasokban szkl. jjel kihzdik gyakran a part kzelben, ilyenkor kevss vatos, knnyebb lpre csalni. A rekordlistkat bngszve kitnik, hogy a legtbb pldnyt a nyri hnapokban s nappal ejtik el. Fleg a Rckevei Dunn egy idben elszeretettel horgsztak jszaka amurra, a vzpartot srga fnnyel vilgtottk meg, mivel ez hat a legkevsb riasztlag az amurra, ki lehet prblni eredmnyes lehet, ott ahol engedlyezik az jszakai horgszatot.
Horgszmdszerek:
A pontyozsnl emltett horgszmdszerek megfelelnek itt is, annyi vltoztatssal, hogy szs horgszatban az osztott sly szerelk a legmegfelelbb, mivel az vatos hal gy rez a legkisebb ellenllst a csali felvtelnl. A fenekez horgszatnl inkbb a csszolmos mdszert rszestsk elnyben, s a horogelkre fzznk fel egy hungarocell vagy parafadug darabot, ami a fenk feletti lebegtetst hivatott szolglni.
Van egy tmenet a fenekezs s az szs horgszmdszer kztt, amikor a csali a vzvelsznen van de az lom a vzfenken van. Fleg ezt a mdszert nem tl my tavakon alkalmazhatjuk sikerrel akkor, mikor az amurok a felszn kzelben tartzkodva csipegetik a vzfelsznen sz nvnyeket. A szerelkhez szksges egy 40-80 g-os lom s egy parafadug, ami a vzfelsznen tartja a horgot amire ndlevelet, vagy egyb vzinvnyt tznk. A kvetkez brn bemutatom.
Felszerels:
A horgszbot legyen hossz 3,5 m krli a dobslya 80-150 g, mindenkppen parabolaakcij botot vlasszunk, mivel az amurok kemny harcosok, a frasztskor hossz hitrelen kirohansokkal vdekeznek. Az orst gy vlasszuk meg, hogy legalbb 50-es zsinrkapacits legyen, teht 0,50 mm tmrj zsinrbl frjen fel r 100 m. A zsinr nylt tiszta akadlymentes terepen lehet 30-as, ennl vkonyabbat ne nagyon hasznljunk fleg olyan helyeken ahol kapitlis amurok is vannak. Akads vzinvnyzettel srn bentt helyeken akr 40-es zsinrt is hasznlhatunk, vagy a most virgzst l fonottzsinrok kzl 0,25 mm-eset. A horognak vastag hsnak s b blnek kell lennie, hogy a halat biztosan tartsa. Mrett tekintve a 2-es mrettl egszen a 3/0-s mretig varilhatjuk.
Fraszts, kiemels, lvetarts:
Az amur kemny, harcos hal, az utolskig kpes kzdeni. Frasztsnak els fzisban egyenletes hzsokkal vlaszol, ha ilyenkor meg tudjuk lltani knnyen nyerhetnk a kzdelemben, mert gyakran elfordul, hogy a hal horogra akads utn kezesbrnyknt hagyja magt vontatni, persze egy kt trkkt megprbl, azonban ha ilyenkor nem sikerl megszkolni, akkor eszeveszerett vgtba kezd, ilyenkor szokott a zsinr szakadni, rosszabb esetben a bot trni. Ilyenkor mr kteslyess vlik a kzdelem, csak akkor tudjuk megtartani a halat, ha elegend mennyisg zsinr van az orsn, ekkor kpes egy -egy nagyobb pldny 50-60 mter zsinrt is lehzni egyetlen kirohanssal. jszakai horgszatnl a megvilgts is fontos lehet, ugyanis egyes esetekben tapasztalhat volt, hogy a hal a felsznre hzskor szinte megvadult, ha a horgszok vaktan fehr fnyt hasznltak a horgszhely megvilgtsra, ezrt ha tehetjk szrt fnyben s lehetleg kicsit srgbb tnus megvilgts mellet horgsszunk. Ha elrkezett a szkols pillanata sohasem kapkodjunk, mindig vrjuk meg azt a pillanatot amikor a halat tkletesen tudjuk irnytani, s ekkor hzzuk a szk fel, majd egy hatrozott emelssel billentsk bele a szkba. Elfordul, hogy a szk lttn megugrik, eltte clszer a fket jl belltani, mert knnyen durrans szakads lehet a fraszts vge.
Az amur lvetartsa szkban, illetve felkantrozva trtnik, rdemesebb hossz ktlen a mlyebb vzrtegekbe engedni, tovbb lve marad.
|