A kecsege
Hol keressk:
A kecsege a tiszta, mly vzû folyink lakja, kedveli az agyagos szakad partoldalakat (krszes part), ahol legfontosabb tpllkt is megtallja. Homokos, lapos partoldalakon is elõfordul, fõleg alacsony vzllsnl, tbbnyire az esti s jszakai rkban. Fenklak hal, ezrt itt is keressk.
![](http://www.villantomagazin.com/images/fix/horghalak/kecsege.jpg)
Kapsi idõk:
rkrvnyû szablyt nem lehet fellltani, ahol a kecsege nagyszmban fordul elõ, ott a nap brmely szakban szmthatunk kapsra. A legtbb kecsegt azonban az esti, illetve az jszakai rk adhatjk. Az vszak tekintetben a krszrepls elejn szmthatunk a legnagyobb rdeklõdsre, ilyenkor a kecsege szinte meg van dolondulva, lland mozgsban van, szinte minden llati eredtû csalival foghat. Az õszi idõszak is kedvezõ, ilyenkor a nagyja kaphat a horogra, tlen a legmlyebb rszekre vonulnak a nyugalmi idõszak vgig.
Horgszmdszerek:
A legeleterjedetebb mdszer a kecsegehorgszatban a fenekezs, amely lehet vglmos oldalelõks szerelk, illetve csszlmos szerelk. szs szerelkre ritkn kap, inkbb csak akkor amikor a horgot a fenk felett sztatjuk.
A felszerels:
A bot 2,40-2,70 m hossz 25-50 g dobsly legyen, mindenkppen rzkeny spiccû, de ugyanakkor gerinces legyen, a kaps megfelelõ rzkelse, illetve a bevgs erõssge miatt. Az ors kzpkategrij, megfelelõ fkrendszerrel elltott kell, hogy legyen. A zsinr vastagsga ne haladja meg a 30-as mretet. A horgok kzl a hosszszr vkonyhsak a legmegfelelõbbek, rdemes alkalmazni a karbon horgokat, mivel ezeknek a hegyt tûhegyesre lezik. Az lom erõs sodrsban val horgszatnl kanl fomj, csendesebb limnyos vzrszeken lapos lesarktott tgla alak legyen.
Csalik:
A kecsege tpllkozst tekintve aprllatevõ, a vzben lõ frgeket lrvkat eszi. Fõ tpllkt kpezi a mederben lõ tiszavirg lrvja. Az 1990-es vek elejn vdett nyilvntottk a krsz minden lõ formjt, gy tilos a vele val horgszat. Szerny vlemnyem szerint nem a horgszok okozzk a krokat a tiszavirg llomnyban, hanem a krnyezetszennyezs. A legelterjedtebb csali a vrs trgyagiliszta.
Fraszts, kiemels, lvetarts:
A kecsege kapsa apr tsekbõl ll, szmszerint 2-3 erõteljes blintst lehet tapasztalni a bot hegyn. Ilyenkor ne kslekedjnk a bevgssal, mivel a kecsege amilyen gyorsan fel is tudja venni a csalizott horgot, olyan gyorsan ki is kpi. Az elsõ ts ltalban az, mikor a farkval a szja fel tereli a felcsalizott horgot, ha ilyenkor vgunk be rendszerint nem fogjuk meg a halat, vagy pedig a hal farkba akadhat a horog. A msodik tsre kell ltalban bevgni, a gyakorlott kecsegehorgszok rendkvl j reflexekkel rendelkeznek. A bevgs utn a hal megindul a meder kzepe fel, erõteljesen vdekezik, gyakran kiugrik a vzbõl. lvetartsa mly vzbe engedett nagymretû szkban lehetsges, klnben hamar elpusztul.
|